Aktuality
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyV posledním srpnovém týdnu proběhla v Českém Krumlově mezinárodní konference o rentgenové polarizaci záření pocházející z oblasti silných gravitačních polí, tedy z okolí černých děr a neutronových hvězd. Na konferenci se diskutovalo o pozorováních získaných pomocí rentgenové družice IXPE (Imagin X-ray Polarimetry Explorer) za první rok a půl měření, do kterých se významně zapojili i čeští astronomové.
Vědci a technici představili ryze českou kosmickou misi SLAVIA. Ta dokončila přípravnou fázi. Jejím cílem je vynést na oběžnou dráhu Země dva mikrosatelity, které jsou vybavené naprosto převratnými technologiemi pro hledání zdrojů surovin ve vesmíru. Svůj let do vesmíru by měla odstartovat v roce 2027, avšak technologie budou v příštích dekádách využity pro lety k asteroidům, Měsíci, Marsu a dalším tělesům sluneční soustavy.
Spolupráce mezi pracovišti AV ČR v rámci programu Vesmír pro lidstvo položila základy vědecké části konsorcia mikrosatelitu SLAVIA (Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications). Projekt nyní dokončil fázi B1, tzv. Studii proveditelnosti, definující komplexně celkové technické řešení a celou misi. Projekt byl podpořen v rámci Ambiciózních kosmických projektů Ministerstva dopravy ČR pod záštitou Evropské kosmické agentury.
Přípravné fáze všech připravovaných českých tzv. ambiciozních misí končí. Tentokrát vás zveme na tiskovou konferenci připravované mise QUVIK - 29. června od 10 hodin ve Výzkumném zkušebním leteckém ústavu v Praze.
Zveme Vás na tiskovou konferenci 20. června od 10:00, na které vědci a technici představí ryze českou kosmickou misi SLAVIA. Ta právě dokončila přípravnou fázi a za jejím vznikem stojí týmy vědců sdružených v projektu Vesmír pro lidstvo!
Ve spolupráci se značkou džusů TOMA jsme připravili soutěž (nejen pro děti) k misi JUICE Evropské kosmické agentury na Veletrhu vědy 8. až 10. června (www.veletrhvedy.cz). A jak zkratka sondy napovídá... dostali jsme darem pro návštěvníky 5000 ks TOMA pitíček. A chceme vám je rozdat.
Na Ústavu jaderné fyziky AV ČR jsme spustili soutěž pro středoškoláky. Studenti středních škol si vyzkouší navrhnout a sestavit vlastní vědecký experiment, který vyletí v meteorologickém balónu do výšky přibližně 35 km. Pro studenty a studentky to je skvělá příležitost, jak si na vlastní kůži vyzkoušet spoustu nevšedních věcí a získat při tom hromadu zkušeností a znalostí.
Srdečně vás jménem konsorcia projektu LVICE2, jeho partnerů a Prime společnosti esc Aerospace s.r.o. zveme na událost, kde budou představeny detaily ambiciózní české mise Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer.
Chtěli jste se něco dozvědět o zaměření našeho výzkumného programu a báli jste se zeptat? Tak tady je příležitost. Nebo můžete jenom poslouchat.
Kreativní soutěž s Vesmírem pro lidstvo a ESA Kids maskotem Paxim.
Těšit se můžete na více než 100 expozic veletrhu, které představí odborníky z Akademie věd ČR, vědeckých institucí, firem, vysokých škol, vzdělávacích institucí i science center. A my s naším stánkem budeme u toho. Expozice doplní vědecká představení pro školy, panelové diskuse, přednášky, workshopy, besedy a oblíbené science show. Vstup na všechny expozice i na doprovodné programy je zdarma. Více na www.veletrhvedy.cz.
Sonda JUICE Evropské kosmické agentury (ESA), na které se Astronomický ústav AV ČR také podílí a která před dvěma týdny vyrazila k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, má potíže s vysunutím své nejdelší antény. Závadu se snaží odstranit spolu s vědci řídící středisko v německém Darmstadtu. Na vině je nejspíš zaseknutý malý kolíček, uvedla ESA 28. dubna ve svém prohlášení. Anténa RIME (Radar for Icy Moons Exploration, Radar pro průzkum ledových měsíců) bude po vysunutí měřit 16 metrů. Ze snímků z monitorovací kamery je patrné, že se anténa každým dnem vysouvá o něco víc, uvedla ESA. Teď dosahuje asi třetiny zamýšlené délky.
V pátek 14. dubna ve 14:14 středoevropského letního času z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně úspěšně odstartovala meziplanetární sonda JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) na svou dlouhou cestu k planetě Jupiter a jejím ledovým měsícům.
V Olomouci probíhá v posledním dubnovém týdnu Mezinárodní festival populárně vědeckých filmů - https://afo.cz/. A my jsme u toho. Akreditace je zdarma a jedná se o nejvýznamnější akci tohoto typu v ČR. Takže byste neměli chybět. Zde je naše nabídka v rámci festivalu:
Po jednodenním odkladu kvůli počasí sonda JUICE 14. dubna odstartovala. Podívejte se na reportáž České televize ze startu a rozhovory s Radkem Lánem a Ondřejem Santolíkem z Ústavu fyziky atmosféry a také s Jaroslavem Laifrem z Astronomického ústavu AV ČR. Tato pracoviště Akademie věd vtiskla sondě českou účast.
Plánovaný start 13. dubna 2023 byl na poslední chvíli odložen z důvodu vysokého rizika blesků, a to na 14. dubna 14:14 našeho času.
Na čtvrtek 13. dubna ve 14:15 středoevropského letního času (SELČ) je naplánován start obří meziplanetární sondy JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). Sonda se vydá na osm let dlouhou cestu k planetě Jupiter a jejím ledovým měsícům. Na prvním z velkých projektů programu Cosmic vision Evropské vesmírné agentury (ESA) se významně podílí i česká Akademie věd.
Jak se připravit na cestu mimo planetu? Co musí astronauti umět, aby v kosmu mohlo platit: Live long and prosper? Co jsme se naučili v kosmu a hodí se nám na Zemi? Jak věda proměňuje sci-fi na realitu?
Ve čtvrtek 13. dubna v 13:50 se budete moci připojit ke komentovanému přímému přenosu startu sondy JUICE k Jupiteru. Na průzkum planety Jupiter a především jeho tří ledových měsíců se vydává jedna z největších meziplanetárních sond. Evropská kosmická agentura (ESA) ji vyšle na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou.
V Planetáriu Praha se v neděli 2. dubna sešli vítězové všech kategorií Vánoční Astro soutěže, aby si nejen převzali ceny, ale také vystavili svá díla, poslechli si dvě přednášky určené dětským uším, podívali se na pořad v Planetáriu, dobře se občerstvili a ...
Na 13. dubna letošního roku je naplánováno vypuštění sondy ESA - JUICE, na které se významně podílejí i čeští vědci a průmyslové podniky. Sonda JUICE odstartuje z Evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně na raketě Ariane 5
Evropská kosmická agentura (ESA) vyšle PLATO do vesmíru na konci roku 2026, už nyní je ale v pokročilé fázi příprav, např. kamery prošly vibračními testy. Bude se jednat o největší kamerový systém, který se do vesmíru kdy dostal.
Koná se v Planetáriu Praha 28. 3. 2023 od 19.30. Přednáška bude pronesena v angličtině bez tlumočení.
Továrna na vědu. I tak se přezdívá Evropské jižní observatoři (ESO). Loni tato špičková vědecko-technická mezivládní organizace oslavila 60 let od svého založení. A s ní i čeští vědci, kteří se už 15 let účastní jejích výzkumů. Jako připomínku obou výročí uspořádal Senát Parlamentu ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR v úterý 21. února 2023 konferenci ve Valdštejnském paláci v Praze.
Výzkum vesmíru se dnes neodehrává na jedné hvězdárně a na jednom výzkumném pracovišti, ale v drtivé většině případů je mezinárodní. Jedním z vrcholů spolupráce v astronomii je Evropská jižní observatoř. Tato nadnárodní instituce si v loňském roce připomněla 60 let existence a Česká republika zároveň 15 roků od vstupu do ESO (European Southern Observatory).
Konsorcium českých firem a akademických institucí připravuje sondu k Měsíci s vlastním pohonným systémem, aktivní navigací a s několika vědeckými přístroji na palubě. Vědeckým cílem mise LVICE² (Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer) je získat data o koncentraci prachu v Kordylewského oblacích, o poli ionizujícího záření v cislunárním prostoru, dále pak dlouhodobě monitorovat sluneční vítr a studovat turbulence ve slunečním větru a v závětří Měsíce. Na vědeckém programu se významně podílí i ústavy Akademie věd.
Věda by neměla smysl, kdyby o jejích výsledcích nikdo nevěděl. Podívejte se, kde nás všude najedete a kde si co můžete prohlédnout nebo stáhnout.
Ve čtvrtek 9. února krátce před polednem místního času dosedlo na letiště Cayenne ve Francouzské Guyaně obří nákladní letadlo AN-124 v ukrajinských barvách. Vezlo cenný náklad: evropskou meziplanetární sondu JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) v celkové hodnotě přes 5 miliard euro.
PLATOspec je nový přesný spektrograf, který bude nainstalován na dalekohledu E152 na observatoři ESO La Silla v Chile v roce 2024.
7. února 2023 se ve francouzském Toulouse balilo. Nebyl to náklad ledajaký, ale evropská meziplanetární sonda JUICE. Sonda se teď vydá letecky do místa svého startu - na kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně.
Neviditelné záření přicházející ze vzdálených galaxií nebo ze Slunce může být jedním z limitujících faktorů při dlouhodobém pobytu ve vesmíru či při cestách na jiné planety.
Čerenkovovy teleskopy jsou schopny zachytit vysokoenergetické gama záření, které se jiným způsobem zjišťovat nedá.
Termín pro odevzdání prací byl prodloužen o týden - do 31. ledna.
Je sice po Vánocích, tato soutěž ale pořád běží. Je tady již třetí ročník Vánoční astro soutěže, kterou již tradičně pořádá výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo a Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy), a to pro šikovné děti, mladé talenty a všechny zvídavce, které baví vesmír a užijí si svoji tvorbu spojenou s vesmírnou tématikou.
ESA SPARK FUNDING poskytuje úspěšným žadatelům 60 000 € na transfer kosmické aplikace do nekosmického sektoru. Žádat mohou SMEs, startupy, univerzity i výzkumná centra, podmínkou je realizace projektu do 12 měsíců. Výzva pro podání přihlášek je otevřena do 31.3.2023. Více informací zde.
Aleš Svoboda je český bojový pilot, kapitán Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. V listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a stal se členem záložního týmu astronautů. Seriál V záři hvězd přináší rozhovor o tom, jak se dostal až do nejužšího výběru, jaký má vztah k vesmíru, letectví a kosmonautice, na jakou misi se chystá.
Nový díl skvělého seriálu Jirka vysvětluje věci se věnuje vesmírným technologiím, které denně používáme - https://www.youtube.com/watch?v=e1dTJeiOb-U.
Přinášíme záznam minikonference pro studenty středních a vysokých škol, kteří se zajímají o možnosti ve spojitosti s vesmírným průmyslem v ČR. Tato beseda byla zaměřena na možnosti uplatnění v průmyslové, akademické sféře a sféře státní správy.
Jedním z vrcholů letošního roku bude dubnový start rakety Ariane 5 s evropskou misí JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), na které se ústavy Akademie věd podílejí. Objektem jejího zájmu se stane obří plynný obr, planeta Jupiter, ale i tři největší měsíce, které kolem Jupiteru krouží – oceánské světy Europa, Ganymed a Callisto.
Závěrečný díl komiksu pro žáky a studenty o geologických procesech planety Země představili vědci Matěj Machek a Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR společně s grafičkou Karolinou Kučerovou a spisovatelkou Lucií Lukačovičovou. Součástí komiksu je i hra Vesmírné sopky od Julie Novákové; obě díla jsou ke stažení zdarma na webu.
Czech Space Week v pondělí 28. listopadu 2022 zahájil konferencí Space2Business v Kongresovém centru Praha a my jsme (samozřejmě) u toho. Výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo představuje spolupráci ústavů Akademie věd a průmyslu na konkrétních projektech a misích především Evropské kosmické agentury.
16.11.2022 odstartovala kosmická loď Orion na cestu k Měsíci (https://www.nasa.gov/press-release/liftoff-nasa-s-artemis-i-mega-rocket-launches-orion-to-moon). Na její palubě jsou i fantomy Helga a Zohar vybavené mimo jiných i detektory Ústavu jaderné fyziky AV ČR měřícími kosmické záření (https://www.dlr.de/content/en/articles/news/2022/03/20220810_boarding-the-artemis-I-mission.html).
11. listopadu 2022 došlo v brněnském sídle firmy SAB Aerospace za přítomnosti ministra dopravy Martina Kupky ke slavnostnímu předání mechanické struktury – jakési „karoserie“ pro družici PLATO, jejíž vypuštění Evropská kosmická agentura (ESA) plánuje na rok 2026.
Výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo připravil pro veřejnost na sobotu 3. prosince od 14 hodin premiérové promítání krátkých filmů a besedu odborníků k nim. Na témata Černé díry, Solar Orbiter a výzkum Slunce, Pozemní pozorování vesmíru, Pozorování Země, Jupiter a sonda JUICE, Exoplanety. Na závěr za jasného počasí doplněno pozorováním planet Mars a Jupiter na terase. Vstup zdarma.
Technologické centrum AV ČR vyhlašuje soutěž o nejlepší technologický transfer z oblasti vesmírných technologií. Tématem soutěže jsou nápady na nejlepší využití vesmírných technologií takovým způsobem, aby došlo k vytvoření nového nebo zlepšení vlastností stávajícího produktu nebo služby v oblasti pozemního vyžití.
K čemu by byly naše výzkumy, kdyby o nich nikdo nevěděl. A tak jsme několik měsíců připravovali krátké filmy pro laickou veřejnost. Černé díry, sonda Solar Orbiter a výzkum Slunce, pozemská pozorování vesmíru a naopak pozorování Země z oběžné dráhy, Mars a Jupiter a výzkum exoplanet. Vyberte si téma, pohodlně se usaďte a dívejte se. Nebo si vyplňte čekání na zastávce autobusu.
Prostě jak chcete - vše na https://www.youtube.com/@vplcz.
20. října 2022 se zástupci ústavů a výzkumných témat sešli na pravidelném setkání řešitelů programu Strategie AV 21 Vesmír pro lidstvo, tentokrát v TOPTEC v Turnově. Kromě skvělého regionálního moštu jsme zažili prostředí špičkových optomechanických laboratoří. A poslechli si přehled aktualit. Úspěchy se střídaly s neúspěchy, námi sice nezaviněnými, ale co naplat, komplikace to jsoua ve vědě to tak zkrátka chodí. Velmi stručně shrnuto:
Líbilo by se vám, kdyby práce vašich dětí zdobily foyer Planetária Praha podobně jako ty z roku 2022? Pak nás sledujte, uvažujeme o vyhlášení dalšího ročníku Vánoční Astro Soutěže.
Jaká je role vesmíru v rozvoji města? Co mu může přinést a co všechno si můžeme pod kosmickými aktivitami představit?
Takhle na Twitteru pozdravila naše hlavní město z oběžné dráhy velitelka ISS Samantha Cristoforettiová. A připojila její snímek z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Praha totiž tento týden hostí Evropský vesmírný týden, od 4. do 6. října 2022.
Evropská kosmická agentura (ESA) vyhlásila výzvu SPARK FUNDING. Je zde možnost financování 60 000 € pilotního technologického transferu, který bude aplikovat kosmickou technologii v pozemním využití. Výzva je určená nejen pro start-upy, ale i výzkumná centra a univerzity.
Hostem Leoše Kyši byla doc. PhDr. Bc. Iva Poláčková Šolcová, Ph.D. z Psychologického ústavu Akademie věd, která se mimo jiné specializuje na emoce, regulaci emocí, sociální a mezikulturní psychologii a také na to, jak lidé reagují na extrémní podmínky.
Dr. Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR vypráví v pořadu Českého rozhlasu Planetárium o tom, jak se vědci naučili zkoumat chemické složení kosmu, z jakých prvků je vesmír složen a jak tyto chemické prvky vznikly. Od času 9:14:07.
Vědecká družice, která by měla být kompletně vyrobená v ČR, bude zkoumat okolí Měsíce. Odstartovat má do roku 2026. Ambiciózní vesmírná mise LVICE2 s vědeckými přístroji Akademie věd ČR, ČVUT a MFF UK přinese hlubší poznání vesmírného prostředí v okolí Měsíce a pomůže při plánování budoucích misí do Sluneční soustavy.
Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského a Astronomický ústav Akademie věd České republiky v rámci aktivit Strategie AV21 „Vesmír pro lidstvo“ pořádají výstavu "Současná česká astronomická fotografie". Výstava ukazuje fotografie z různých oblastí astronomické fotografie českých astrofotografů.
Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského a Astronomický ústav Akademie věd České republiky v rámci aktivit Strategie AV21 „Vesmír pro lidstvo“ si Vás dovolují pozvat na výstavu "Současná česká astronomická fotografie".
Ve spolupráci s ČVUT a VUT pořádáme 23.-24. června kolokvium o vesmírných aktivitách v ČR. Kolokvium si klade za cíl prohloubit spolupráci mezi pracovišti Akademie věd ČR a předních českých univerzit.
24. května 2022 proběhne v Praze konference Inovační vize Prahy 2030. Od 14:30 bude na programu blok VESMÍR, VĚDA A VÝZKUM o budoucnosti vesmírného výzkumu a kosmických aplikací, vědeckých misí, ambicích, slabých místech a možnostech změny. Vystoupí Helena Langšádlová (ministryně pro vědu, výzkum a inovace), Jiří Svoboda (koordinátor výzkumného programu Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo, Astronomický ústav AV ČR), Václav Kobera (Ministerstvo dopravy) a Rodrigo da Costa (EUSPA).
Rentgenová mise NASA IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), která byla vypuštěna v prosinci minulého roku a která umožňuje vědcům zkoumat rentgenové záření včetně jeho polarizace, se poprvé zaměří na stelární černou díru. Není překvapením, že první zkoumanou černou dírou bude právě ta prvně objevená - černá díra v souhvězdí Labutě s označením Cyg X-1.
V neděli 15. května se v pražském Planetáriu sešli výherci a účastníci Vánoční astro soutěže 2021. Spolu s rodiči se zde potkalo na 80 lidí.
Solar Orbiter je nejsložitější vědecká laboratoř, která kdy byla vyslána ke Slunci. Přestože naše životodárná hvězda je po staletí předmětem vědeckého zájmu, její chování stále představuje pro vědce hádanku. Sonda Solar Orbiter pořídí snímky Slunce dosud z nejmenší vzdálenosti, navíc se rovina oběhu kolem Slunce bude postupně zvedat tak, že budeme mít poprvé možnost podívat se do polárních oblastí Slunce.
V nejbližší době se nedozvíme, jsou-li na Marsu atmosférické výboje způsobené nabíjením poletujícího prachu, ani jestli se mohou elektromagnetické vlny na slyšitelných kmitočtech šířit z kosmického okolí rudé planety až na její povrch. To jsou hlavní cíle českého vědeckého přístroje, který měl na jaře 2023 na Marsu přistát. Rada Evropské kosmické agentury 17. března 2022 pozastavila projekt meziplanetární sondy ExoMars 2022, jíž je český přístroj součástí. Je to reakce na důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. Ruská vesmírná agentura měla totiž zajistit vypuštění sondy v září letošního roku i její přistávací platformu.
Velké nejistotě nyní čelí společná mise ESA a Roskosmosu ExoMars 2022. S ohledem na plánovaný start v září tohoto roku by už měly týden co týden probíhat přípravy na start. To ale nyní není možné.
Po společném jednání Evropské kosmické agentury a Roskosmosu vydala ESA oficiální vyjádření. Doba není snadná.
Náš výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo jednoznačně stojí za vyhlášením Akademie věd ČR k událostem na Ukrajině, s jehož textem se plně ztotožňujeme a vyjadřujeme podporu ukrajinským vědcům:
https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Akademie-ved-CR-vyjadruje-podporu-Ukrajine-jejim-vedcum-nabidne-staze/
Sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), na které se podílejí také Ústav fyziky atmosféry AV ČR a Astronomický ústav AV ČR, je téměř dokončena. Chybějí ještě některé testy a je třeba vyřešit problémy na dvou vědeckých přístrojích. Startovní okno pro vypuštění pomocí nosné rakety Ariane 5 ECA+ se otevírá od 5. do 25. dubna 2023. Záložní pak od poloviny srpna do začátku září 2023. Pokud by se start nestihl, muselo by se čekat na další vhodnou příležitost v roce 2024 a také použít jinou nosnou raketu – konkrétně Ariane 64. Podle aktuálního plánu by sonda JUICE měla dorazit k Jupiteru 21. července 2031.
Obrazem začínáme na ondřejovské hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR, ale brzy se přesuneme na Evropskou jižní observatoř, k dalekohledům VLT na hoře Paranal, do nejsušší pouště světa - pouště Atacama v Chile. Česká republika je členským státem ESO od roku 2007, a tak nahlédneme také do pracoven a počítačů vědců z Astronomického ústavu AV ČR, kteří se věnují výzkumu centra naší galaxie Mléčné dráhy. Takže řeč bude i supermasivní černé díře.
A jak k výzkumu pomáhají izolační studie? Co se z pohledu psychologie děje s lidským tělem ve stavu beztíže? Co je to fenomén třetí čtvrtiny? Rozhovor s Ivou Poláčkovou Šolcovou z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky - https://www.youtube.com/watch?v=z6YsCqK5qr0.
v 90 minutách České televize. Dalekohled sice už mezitím dorazil na svoji pozici bodu L2 ve Sluneční soustavě, ale co plánuje pozorovat, k čemu to celé bude, co astrofyzikům umožní, tak o tom mluví mj. Dr. Jiří Svoboda z Astronomického ústavu AV ČR a koordinátor výzkumného programu Vesmír pro lidstvo.
Máme tu něco pro děti. Co je zabaví, procvičí si přesnost a zároveň se něco dozvědí.
Jak s tím pomůže dalekohled na Evropské jižní observatoři La Silla v Chile, který teď čeští vědci modernizují? A jak se k němu vlastně dostali? V prvním díle Czech Space News v roce 2022 odpovídá Petr Kabáth z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
O plánech na letošní rok dr. Martin Ferus z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR říká: "Vypracovali jsme již velmi komplexní návrh architektury mise, v roce 2022 nás čekají zásadní rozhodnutí z hlediska přesného návrhu jednotlivých přístrojů, výstavby vnitřní struktury satelitu a výběrů dodavatelů komponent."
Co jsou exoplanety za objekty? Jak vypadají a jaké jsou jejich vlastnosti? Kde je nejbližší exoplaneta a kam až k jejich detekci prozatím dohlédneme? Extrasolární planetární systémy jsou velmi rozdílné od našich znalostí ze Sluneční soustavy. Objevujeme u nich i atmosféry, např. u WASP 76b zjistili čeští astronomové, že v její atmosféře je sodík. Exoplaneta GJ 1214b má v atmosféře vodu – je voda ve vesmíru běžná? Exoplanety jsou jiné světy, které současným výzkumem obrovským tempem obohacují naše poznání.
Profesor Petr Heinzel, emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR, se desítky let věnuje Slunci. Podílel se také na přípravě sondy Solar Orbiter, která nyní letí k naší nejbližší hvězdě. Poprvé v historii budeme moci pozorovat sluneční póly. Rozhovor vyšel v magazínu Víkend (text Jiří Kratochvíl / foto Tomáš Krist).
Máme radost, že Pevnost poznání z Olomouce poskytla do naší soutěže vstupenky pro volný vstup. V každé kategorii tak mohou mít děti na prvních třech místech jako ceny vstupenky i tam. Takže děti z Moravy se nemusí vláčet až do pražského planetária, ale výherci budou moci využít vstup do science centra v Olomouci.
Tento rok byl pro program Vesmír pro lidstvo úspěšný. Vznikly nové projekty, náš program získal kladné hodnocení a byl prodloužen o další dva roky. Stále rozšiřujeme aktivity pro širokou veřejnost a školy, mise opět úspěšně startují (jako teď nedávno rentgenová polarimetrická mise IXPE).
Líbilo by se vám, kdyby práce vašich dětí zdobily foyer Planetária Praha? Podobně jako ty z roku 2021? Pak s nimi zkuste vytvořit soutěžní dílo v rámci Vánoční Astro Soutěže - více https://www.vesmirprolidstvo.cz/soutez/.
Pořádá Vesmír pro lidstvo (výzkumný program Akademie věd ČR) a Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy), a to pro šikovné děti, mladé talenty a všechny zvídavce, které baví vesmír a užijí si svoji tvorbu spojenou s vesmírnou tématikou. Na nejlepší v jednotlivých kategoriích čekají exkluzivní ceny. Vyhrajte celodenní zážitek v Planetáriu Praha, rodinnou vstupenku, jedinečný kosmický nanošátek či další věcné ceny. Oceněná díla budou zároveň vystavena ve foyer pražského planetária.
Ve čtvrtek 9. prosince se na raketě Falcon9 vydá na oběžnou dráhu jedna z nejpokročilejších rentgenových observatoří, která bude zkoumat především neutronové hvězdy a černé díry ve vzdálených končinách vesmíru. Astronomický ústav AV ČR ve spolupráci s Planetum a Czech Space News vám od 6:50 SEČ přinesou živě komentovaný start, který budete moci sledovat na Facebooku Astronomického ústavu AV ČR nebo na Youtube kanále Czech Space News.
Není pojmenování “černé díry” příliš zavádějící? Jak vlastně černé díry vznikají? A jak bude vypadat mise LISA (Laser Interferometer Space Antenna) Evropské kosmické agentury ESA, na které se podílejí i čeští vědci? Na to v novém díle Czech Space News odpovídá astrofyzik a koordinátor Výzkumného programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo Dr. Jiří Svoboda z Astronomického ústavu AV ČR.
Tak tu s vámi ještě nějaký čas zůstaneme... Akademická rada AV ČR schválila prodloužení výzkumného programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo o dva roky, tedy do 31. 12. 2023.
V pátek předjela před budovu pražského pracoviště Astronomického ústavu AV ČR limuzína s vlajkou Lotyšské republiky, ze které vystoupila paní velvyslankyně Gunta Pastore.
Kromě fotografií přednášejících se můžete podívat také na záznamy přednášek na http://konference.vesmirprolidstvo.cz/.
Evropská kosmická sonda Solar Orbiter má za sebou nejriskantnější část mise. V sobotu 27. listopadu se přiblížila k Zemi. Přitom se během průletu musela vyhnout vesmírnému odpadu, který Zemi obklopuje. Po samotném průletu už začala její hlavní vědecká mise zaměřená na výzkum Slunce a jeho vlivu na kosmické počasí. K Zemi se sonda už nikdy nevrátí.
V pondělí 15. listopadu 2021 na slavnostním ceremoniálu ve vile Lanna v Praze udělí předsedkyně Akademie věd profesorka Eva Zažímalová Cenu AV ČR za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, kterých bylo dosaženo při řešení výzkumných úkolů podporovaných AV ČR. Akademie věd ocenila tři výzkumy. Jedním z nich je podíl na přípravě sondy Solar Orbiter.
Česká účast v kosmických projektech zažívá v poslední době velký rozkvět. Naše know-how, šikovnost a nápaditost nechybí ani u těch vůbec nejvýznamnějších kosmických projektů ESA. První velkou misí ESA, která nás v nejbližší budoucnosti čeká, je mise JUICE, která bude zkoumat Jupiterovy měsíce a mimo jiné i to, jestli se pod jejich ledovými krustami nachází oceány slané vody. Další projektem je velká rentgenová observatoř ATHENA, která bude mít na své palubě nejkomplexnější a nejdražší vědecký přístroj, který kdy Evropa vyslala do vesmíru. A do třetice nebudou vědci a odborníci z České republiky chybět u mise LISA - první gravitační observatoře ve vesmíru, která spatří srážku dvou superhmotných černých děr.
Výzkumný program Vesmír pro lidstvo se zapojuje do Czech Space Week. A tohle rozhodně bude stát za to. Vybraní řečníci vyprávějí poutavě a s velkým objemem informací. Kdo si najde čas na stream, nebude litovat. Ale všichni pak všechno najdou v archívu.
Jiný pohled na planety nabízí výstava Dotkni se (exo)planet. Návštěvníci mohou zblízka prozkoumat povrch, minerály a horniny vzdálených světů, modely planet a exoplanet, kosmické sondy a vzácné meteority, které přinášejí důkazy o tom, jak to všechno začalo – kde se vzal náš svět. Výstavu pořádá Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v rámci festivalu Týden Akademie věd ČR. Výstava potrvá do konce listopadu. A jak to tam vypadá? Podívejte se na rozhovor s jedním z jejích tvůrců Dr. Martinem Ferusem: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/221411010101026/obsah/871601-za-planetami-mimo-slunecni-soustavu/
Zveme vás 2. listopadu 2021 od 18.00 do Kino 35, Štěpánská 35, Praha 1 na promítání dokumentu s následnou diskuzí. Film ve francouzštině s českými titulky (délka 1:30) je z produkce francouzské vesmírné agentury CNES. Po projekci bude následovat debata režiséra Virgila Novariny s astrofyzikem Jiřím Svobodou z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (ve francouzském a českém jazyce se simultánním překladem).
Kosmické projekty patří mezi významné aktivity na Akademii věd České republiky (AV ČR). Pomocí kosmických misí se čeští vědci podílejí na výzkumu Země, Slunce a Sluneční soustavy, zkoumají exoplanety okolo blízkých hvězd i černé díry a galaxie v dalekém vesmíru. Ústavy AV ČR jsou zapojeny do významných současných a plánovaných misí Evropské kosmické agentury. Vybrané výsledky shrne konference Kosmické projekty na AV ČR, kterou v rámci Czech Space Week pořádá Rada pro kosmické aktivity AV ČR a výzkumný program Strategie AV 21 Vesmír pro lidstvo.
V rámci letošního Czech Space Week si zapište do kalendáře - 12. listopadu 2021 (pátek), Vila Lanna, Praha.
Každoročně představujeme náš výzkumný program ve výroční zprávě. Podívejte se v právě vydané výroční zprávě za letošní rok, co je za námi a co plánujeme do dalších dvou let.
Česká astronomická společnost sdružující 29 kolektivních členů přijala 18. září 2021 na svém 21. sjezdu v pražském planetáriu tuto rezoluci:
Jak funguje magnetické pole Země? Kam sahá? A jak působí magnetická síla? Na tyto otázky odpoví nový komiks Když se Země rozzáří. Jako vzdělávací pomůcku v méně tradiční formě jej připravili nejen pro žáky, studenty a učitele vědci Geofyzikálního ústavu AV ČR Matěj Machek a Petr Brož. Komiks je zdarma ke stažení na webu, jeho součástí je i desková hra Lovci magnetosfér - https://www.ig.cas.cz/komiks/.
Děkujeme za obří návštěvnost. Ve stánku Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo a Evropské jižní observatoře, na kterých se podílely Astronomický ústav, Ústav fyziky atmosféry a Ústav jaderné fyziky Akademie věd po celý den probíhalo pozorování slunečních skvrn ve fotosféře a také protuberancí v chromosféře Slunce, skládal se malý dalekohled, puzzle Evropské jižní observatoře dalekohledu, ukazovali jsme model sondy Solar Orbiter, která si to právě míří ke Slunci, měřili jsme detektorem SPACEDOS určeným k detekci částic kosmického záření a odhadu obdržené radiační dávky na palubách satelitů.
Spokojené a rozzářené dětské oči jsou tou nejlepší odměnou. A takové jsme v sobotu 4. září 2021 zažili. Slavnostní setkání výherců a účastníků Vánoční astro soutěže se povedlo. Všem děkujeme, že vážili cestu do Prahy a spolu s námi si odpoledne užili.
Vážení účastníci a výherci Vánoční astro soutěže,
věříme, že do plna užíváte prázdnin a jste plni zážitků, které budete již v září opět sdílet se svými spolužáky. Na 4. září jsme vám však slíbili ještě jednu příjemnou vesmírnou aktivitu. Za vaši skvělou práci v rámci Vánoční astro soutěže si vás a vaše rodiče tímto dovolujeme pozvat na společné setkání všech autorů vybraných vesmírných děl do pražského planetária.
Když byl na Marsu detekován biogenní plyn metan, rozhořela se mezi vědci vzrušená diskuze o tom, co by tento fakt mohl znamenat. Protože metan je znám ze Země jako produkt živočišného původu, pátralo se po jeho možném zdroji. Uvažovalo se o něm jako o případném produktu sopečné činnosti, ale ve skrytu duše vědci doufali, že by marsovský metan mohl signalizovat i život, byť zřejmě na mikroskopické úrovni.
Zveme vás na další ročník Festivalu vědy, který se bude konat ve středu 8. září 2021 od 8:30 do 18:30 na Vítězném náměstí v Praze - Dejvicích (před ČVUT). Tradičně se festivalu účastní i výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo.