Aktuality
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyZatímco sonda Solar Orbiter s významnou českou stopou letí ke Slunci už téměř rok, další na svůj start čekají - ExoMars, Proba-3 a JUICE mají start naplánován na rok 2022, ATHENA na rok 2031. Jsme rádi a jsme hrdí, že se na takových projektech můžeme podílet.
Třetí čtvrtina je tou nejhůře snesitelnou fází čehokoliv, ať už se jedná o sportovní utkání, zkouškové období, trhání zubu, pobyt na ISS nebo dlouhodobou izolaci a omezení v náročných podmínkách v časech pandemie covidu-19. Více o tom Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu AV ČR.
Do programu Vesmír pro lidstvo vstoupil také Psychologický ústav Akademie věd ČR. Iva Poláčková Šolcová v prosinci přispěla svou přednáškou na mezinárodní konferenci “The problem of stress caused by prolonged physical and social isolation. The SIRIUS project: The results and prospects of the isolation stress major research areas”.
Pořádá Vesmír pro lidstvo (výzkumný program Akademie věd ČR) a Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy), a to pro šikovné děti, mladé talenty a všechny zvídavce, které baví vesmír a užijí si svoji tvorbu spojenou s vesmírnou tématikou. Na nejlepší v jednotlivých kategoriích čekají exkluzivní ceny. Vyhrajte celodenní zážitek v Planetáriu Praha, rodinnou vstupenku, jedinečný kosmický nanošátek či další věcné ceny.
Podívejte se na reportáž České televize v pořadu Věda24. Ohlédnutí za zničenou sondou TARANIS, vystupuje mimo jiné také profesor Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Vysvětlení, co se stalo při startu rakety Vega, která měla vynést na oběžnou dráhu družici TARANIS, popisuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře na stránkách Technetu.
Bohužel kosmický výzkum přináší i špatné zprávy. Po úspěšném startu nosné rakety VEGA 5, která měla na své palubě vynést francouzskou družici TARANIS, došlo k selhání posledního stupně rakety AVUM. Poslední stupeň nedosáhl požadované výšky.
Česká stopa ve vesmíru v pořadu České televize Hyde Park Civilizace.
Výzkum skřítků, obřích výtrysků, světelných kruhů i záření gama nad bouřkovými oblastmi na Zemi – takový je úkol družice TARANIS. Start je naplánován na noc ze 16. na 17. listopadu z kosmodromu Kourou ve francouzské Guyaně. Po patnácti letech příprav tak konečně bude možné nahlédnout do skryté tváře bouří z oběžné dráhy Země. Na palubě sondy jsou i dva české přístroje a stovka vzkazů pro skřítky.
Mise Solar Orbiter studuje Slunce - a na její palubě jsou i české přístroje. Které další mise nesou a nebo ponesou "českou stopu"? Co se nám ve vesmírném výzkumu daří a kam se můžeme posunout?
Záznam diskuze s vědci Astronomického ústavu AV ČR najdete buďto na facebooku Astronomického ústavu AV ČR nebo na YouTube kanálu Astronomického ústavu AV ČR.
Czech Space Week v online prostoru! A za velké účasti našeho programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo. Festival věnovaný kosmickým technologiím, kosmickému vzdělání i byznysu proběhne 6.–14. listopadu 2020 - bude to týden plný přednášek, panelových diskuzí a živých vysílání, pro dospělé i pro děti. Podívejte se na program.
Záznam najdete na facebooku Astronomického ústavu AV ČR nebo na YouTube kanálu Astronomického ústavu AV ČR - https://www.youtube.com/watch?v=l8x643g8NEI&feature=youtu.be.
Kdy: 8. 11. 2020 od 18 hodin
Co: diskuze s vědci na téma černých děr
Kde: živé vysílání na facebooku Astronomického ústavu AV ČR
Čerstvý držitel prémie Lumina quaeruntur udělované Akademií věd Georgios Loukes-Gerakopoulos o svém výzkumu říká “Je to krásný pocit, když bádáním překračujete svou hloupost a začnete vnímat to, co se vám skrývalo před očima. Ten pocit je unikátní. Zvlášť když se tento proces uskuteční při kolektivní spolupráci”.
Máme radost, že došlo k oficiálnímu zapojení české vědy a průmyslu - ve spolupráci několika ústavů Akademie věd a českých firem - do instrumentálního vývoje mise LISA.
Náš výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo zhodnotil svojí činnost do září 2020 ve Výroční zprávě, kterou zde zveřejňujeme.
Letošní den otevřených dveří ESA v ESTEC v Holandsku neproběhne klasicky, ale online.
Dne 9. 9. 2020 přesně v 19 hodin 19 minut byl na Svákovské hvězdárně startem rakety symbolicky zahájen provoz astronomického přístroje s parabolickou odraznou plochou o průměru tři metry.
Ministerstvo dopravy ČR ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) připravuje program ambiciózní mise pro Českou republiku. Výzva bude vydána přes ESA EMITS ve formě Invitation To Tender (ITT).
Mezinárodní tým astronomů oznámil objev vzácné molekuly – fosfanu – v oblacích planety Venuše. Na Zemi tento plyn vzniká ve větším množství pouze průmyslově nebo činností mikroorganismů žijících v prostředí bez kyslíku.
Ve Spojených státech zaznamenali vzácný jev nadoblačného blesku, konkrétně tzv. medúzovitého rudého skřítka. Jasný snímek nebeského úkazu, který trvá pouhý zlomek sekundy, pořídila McDonald Observatory v americkém Texasu. Pro Novinky.cz se k výzkumu těchto vzácných jevů vyjadřuje i profesor Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR - https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/vzacny-ukaz-na-americke-obloze-se-mihli-rudi-skritci-40333692.
Tenhle poetický název ve skutečnosti možná znamená zásadní objev sluneční fyziky, totiž odpověď na záhadu, proč je sluneční korona teplejší než nižší vrstvy sluneční atmosféry.
Evropská sonda Solar Orbiter s významnou českou účastí (Češi se podíleli na 4 z 10 vědeckých přístrojů sondy) zaslala první vědecké údaje včetně snímků Slunce pořízených z nejbližší vzdálenosti od Slunce, jaké kdy nějaká sonda pořídila.
Sonda ESA/NASA Solar Orbiter s významnou českou účastí zaslala první vědecké údaje včetně snímků Slunce pořízených z nejbližší vzdálenosti od Slunce, jaké kdy nějaká sonda pořídila.
O planetární ochraně a jak se bude zkoumat Mars, o tom vypráví Dr. Ivana Kolmašová z Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Ústav fyziky atmosféry AV ČR, konkrétně jeho Oddělení kosmické fyziky se podílí na řadě misí v rámci výzkumného programu Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo.
Představení evropské mise Solar Orbiter a účasti Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR na jejím přístrojovém vybavení.
Na výstavě Cosmos Discovery přibyl koutek našeho výzkumného programu Vesmír pro lidstvo. Minout ho nemůžete, je na samém konci hned vedle východu z výstavy.
12 témat, 11 ústavů Akademie věd ČR, na 20 spolupracujících institucí na mezinárodní i národní úrovni. Velmi stručně představujeme výzkumný program Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo.
VESMÍR PRO LIDSTVO - výzkumný program Strategie AV21. Od Slunce přes Sluneční soustavu až do hlubin vesmíru. Od podílu na vývoji a výrobě vědeckých přístrojů na palubách sond a družic až po vzdělávání dětí a mládeže.
Nová studie zveřejněná ve vědeckém časopise Astrophysical Journal použila jiný přístup k výpočtu než tzv. Drakeova rovnice z 60. let minulého století.
Stáhněte si vzdělávací pomůcku, komiks o vzniku seismických vln při zemětřesení a o jejich důležitosti pro poznávání stavby naší Země.
Ode dneška se můžete na výstavě Cosmos Discovery na pražském výstavišti v Holešovicích - https://www.cosmosdiscovery.cz/ - podívat v jejím závěru i na malou ochutnávku současného českého podílu na kosmických misích Evropské kosmické agentury.
Novým tématem výzkumného programu Vesmír pro lidstvo se stal "Gravitační vesmír" zahrnující zjednodušeně řečeno gravitační vlny a velmi hmotné objekty ve vesmíru, samozřejmě tedy i černé díry.
Sluneční přístroje ve Slunečním oddělení několik posledních týdnů pozorují v kampani pro přístroj STIX, který je umístěn na sondě Solar Orbiter.
Přístroj X-IFU na palubě kosmické mise Evropské kosmické agentury Athena bude detekovat rentgenové záření. Aby pochytal doslova každý rentgenový foton, bude muset pracovat při teplotě blízké absolutní nule - mínus 273,1 stupně Celsia. Podívejte se v krátkém videu dovnitř přístroje a na řetězec událostí, které povedou k tomu, že na Zemi obdržíme data o vesmíru. Video je i s českými titulky.
Jak „zní“ vesmír? A jak vypadá spektrogram pískání nebo hry na trubku? Ze sklepa svého domova odpovídá profesor Ondřej Santolík z Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Meziplanetární sonda Solar Orbiter, která má na palubě také elektroniku z Matematicko-fyzikální fakulty UK, poslala na Zemi první měření slunečního větru s unikátním časovým rozlišením pořízené přístrojem SWA-PAS.
Evropský astronaut Thomas Pesquet vyrazí příští rok na ISS – nyní trénuje v evropském středisku v Kolíně nad Rýnem a chystá se na přesun do Houstonu. Technická stránka je tedy zajištěna, ale Evropská kosmická agentura (ESA) se nyní obrací na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání názvu jeho mise. Výzva je otevřena do půlnoci 12. května 2020. Další informace najdete na https://blogs.esa.int/thomas-pesquet/mission-name-competition/.
Evropská sonda Solar Orbiter právě prožívá další krok na cestě ke Slunci. Začalo totiž uvádění přístroje STIX, na kterém se podílel i Astronomický ústav AV ČR, do provozu. Přístroj STIX je určen na výzkum slunečních erupcí.
V roce 2028 odstartuje dalekohled ARIEL. Jeho úkolem bude prozkoumat prostředí vzdálených exosvětů. A čeští vědci budou u toho! Doufají, že se observatoř stane strojem času, který otevře okno do minulosti Země. Přinášíme vám rozhovor s RNDr. Martinem Ferusem, Ph.D. (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského) s názvem Mise ARIEL - Evropský stroj času, který byl publikován v populárně naučném časopise Tajemství Vesmíru.
Startovat k Marsu se letos nebude. Evropská kosmická agentura společně s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos rozhodla o odkladu startu druhé etapy mise ExoMars, která má studovat rudou planetu, na rok 2022.
Poslechněte si přednášku Dr. Martina Feruse z oboru astrochemie s názvem Alchymie cizích světů - natočeno v rámci Chemických úterků na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy - https://slideslive.com/38898936/alchymie-cizich-svetu.
Tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR již získal první data z přístroje RPW na sondě Solar Orbiter. Jan Souček uvedl, že přístroj i podsystém, který připravovali, fungují dobře: „Všechny antény se vyklopily, což jsou takové kritické operace, někdy se zaseknou, a to je pak průšvih. Nevím o zásadnějším problému.”
20 hodin po startu sondu zachytil Schmidtův dalekohled na observatoři Calar Alto ve Španělsku. Klip pokrývá časový úsek 10 minut a je tvořen 36 pozorováními každých 10 sekund. V době, kdy byl pořízen, byla sonda Solar Orbiter zhruba 310 000 km od Země, tedy téměř ve vzdálenosti Měsíce.
Dosud nejnadějnějšího experimentu, který má tyto otázky odpovědět, se účastní i čeští vědci. Přečtěte si populární článek o práci Dr. Martina Feruse a profesora Svatopluka Civiše z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, který se bude podílet na misi Ariel.
10. února 2020 v 5:03 našeho času z Floridy úspěšně odstartovala sonda Solar Orbiter (ESA - NASA). Na oběžnou dráhu kolem Země ji vynesla raketa Atlas V 411 společnosti ULA (United Launch Alliance). Po stabilizaci na oběžné dráze byl zapnut hlavní motor a sonda byla nasměrována na cestu ke Slunci. Cesta do blízkosti Slunce (maximální přiblížení 0.28 astronomické jednotky) potrvá necelé 2 roky, k navedení ke Slunci bude využito gravitační působení Venuše.
Špičkové laboratoře TOPTEC v Turnově připravují optiku pro mise do vesmíru. Ta na Solar Orbiteru už letí ke Slunci, ale jsou tu i další, např. mise ARIEL.
Sonda Solar Orbiter Evropské kosmické agentury (ESA) se na cestu ke Slunci vydá v začátku příštího týdne. Je prvním a hned velmi viditelným úspěchem členství České republiky v ESA a také české účasti na vědeckých misích ESA. Podle plánu má odstartovat z Floridy 10. února v 5:03 našeho času (tedy 9. února ve 23:03 východoamerického času) pomocí nosné rakety Atlas V 411. Na přípravě čtyř z deseti přístrojů na palubě sondy se podílely české instituce.
Krátké video Ústavu fyziky atmosféry AV ČR představuje sondu Solar Orbiter, nároky na ní kladené a přístroje ke sledování Slunce umístěné na její palubě.
Dvě sluneční sondy - Parker Solar Probe, která už je u Slunce a čerpáme z ní první výsledky měření a Solar Orbiter s významným českým podílem před startem. Shrnuje vedoucí Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR Dr. Miroslav Bárta ve Studiu 6 České televize.
Starty kosmických lodí nejsou snadná záležitost. Z důvodu včerejšího špatného počasí na Floridě může být transport kosmické lodi na odpalovací komplex, kde budou prováděny další operace, proveden až dnes, v pátek 31. ledna. Z tohoto důvodu se start oficiálně posouvá na 10. února v 5:03 našeho středoevropského času.
Na vrcholu hory Haleakala na Havaji se po dvou desetiletích stavby poprvé podíval na Slunce 4metrový sluneční dalekohled Daniela K. Inouye. Dnes největší zrcadlo slunečního dalekohledu na světě dokáže na Slunci pozorovat podrobnosti o průměru 35 kilometrů. Na snímku je vidět granulace slunečního povrchu - fotosféry. Světlá zrna představují horké plazma stoupající z hloubky hvězdy, zatímco tmavší hranice mezi zrny ukazují, kde se plazma ochlazuje a opět klesá. Kredit: NSO / NSF / AURA.
Tahle evropská sonda s velmi významnou českou účastí (http://www.vesmirprolidstvo.cz/cs/mise-a-projekty/Solar-Orbiter-ke-Slunci/zakladni-informace/index.html) už brzy opustí Zemi a vydá se ke Slunci. Bude obíhat naši nejbližší hvězdu, sledovat Slunce zblízka a vůbec poprvé spatříme sluneční póly. Start je po mírném odkladu naplánován na 8. února v 5:15 našeho času. Sonda bude startovat z Floridy raketou Atlas.
Vytištěné nástěnné kalendáře výzkumného programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo jsou beznadějně rozebrány, ale pokud byste si chtěli kalendář vytisknout, je zde k dispozici ve formátu pdf.
O výzkumném programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo si můžete přečíst v Československém časopise pro fyziku. Na titulní straně sonda Solar Orbiter a uvnitř časopisu témata Česká účast na vývoji rentgenového kalorimetru pro plánovanou družici Evropské kosmické agentury Athena a Přehled českých příspěvků do vědeckých misí Evropské kosmické agentury.
Materiál, který padá do černé díry, vysílá do vesmíru rentgenové záření. Nyní se - za přispění českých vědců - poprvé podařilo zmapovat dynamiku nejbližšího okolí černé díry pomocí ozvěn tohoto záření pozorovaných rentgenovou observatoří XMM-Newton Evropské kosmické agentury (ESA).
Sluneční erupce provázené výrony koronální hmoty (CME) jsou příčinou výkyvů v kosmickém počasí a mohou mít vliv na naše technologická zařízení. Porozumění erupcím a CME, zejména jejich vývoji od Slunce k Zemi, je proto nezbytné. Tým vědců z Astronomického ústavu Akademie věd a Pařížské observatoře (patřící pod univerzitu Paris Sciences & Lettres) nyní objevil, jak jsou CME během svého letu erodovány, ale i znovu obnovovány, přičemž ukotvení CME na slunečním povrchu driftují, putují po něm. V dalším výzkumu pomůže i Solar Orbiter.
V Praze se od 3. do 6. prosince 2019 uskuteční za účasti předních světových kapacit oboru mezinárodní setkání odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií – AXRO 2019. Cílem setkání je mj. diskutovat nejnovější technologie pro budoucí rentgenové družice.
Čínská mise eXTP pro pozorování vesmíru v rentgenovém záření by mohla poprvé objasnit strukturu nitra neutronových hvězd, kde se nachází hmota o hustotách větších, než jaká je v jádrech atomů. Dalším cílem mise je pochopit vlastnosti těch nejzakřivenějších prostoročasů v důsledku silných gravitačních polí okolo černých děr. Družice bude ke svému výzkumu využívat nejen spektroskopická měření s vysokým časovým rozlišením, ale i polarimetrii. Takovou kombinací různých technik ve vzájemném souběhu zatím žádný jiný satelit nedisponuje. I díky tomu bude tato observatoř také zkoumat, jak se chová světlo v silných magnetických polích. A to vše s přispěním českých astronomů i průmyslových firem.
Balón FÍK 5 určený pro výzkum kosmického záření bude startovat 29. listopadu 2019 v 8 hodin z letiště Dlouhá Lhota u Příbrami. Buďte u toho ...nebo se zapojte do hledání.
Už jste četli Československý časopis pro fyziku? Jestli ne, můžete to nyní napravit. Třetí číslo tohoto roku je naplněno vesmírnými tématy včetně zapojení českých institucí do kosmického výzkumu v rámci programu Vesmír pro lidstvo. Dočtete se ale také o minulých projektech, např. Magionu, o historické výstavě měsíční horniny v Ondřejově, o projektu Apollo nebo o americkém astronautu Feustelovi. Tak hezké čtení...
Je to hvězda nebo planeta, pokládají si otázku astronomové zkoumající nové objevy z vesmírné mise TESS. Pro systém TOI-503 není správná z odpovědí ani jedna.
Smažený sýr a Okurkový salát přes výběrovou komisi (samozřejmě) neprošly.
Máme fotografie od profesora Petra Heinzela, který byl na místě a také Česká televize odvysílala reportáž (odkaz v závěru). Podívejte se, jak vypadá sonda, která se v únoru 2020 vydá ke Slunci.
18.10.2019 Evropská kosmická agentura (ESA) pořádá v Mnichově den pro média s poslední možností zhlédnout sondu Solar Orbiter, která je po absolvování všech testů připravena k transportu na kosmodrom na Floridě (start 6. února 2020).
Uskuteční se 22. října 2019 od 9:30 na Geofyzikálním ústavu AV ČR, Boční II 1401, Praha, Spořilov. Program setkání bude zahrnovat prezentace za jednotlivá řešená témata v rámci výzkumného programu. Prostor bude dán i dalším zájemcům, například ze strany průmyslu se zájmem o spolupráci i diskuzi ohledně dalšího směřování programu. Na setkání jsou srdečně zváni všichni řešitelé programu VP 16 a zástupci státní, akademické i průmyslové sféry se zájmem o kosmické technologie. Program a další informace najdete na http://astro.cas.cz/av21-vp16-meeting-2019/.
Ve středu 4. září budeme od 8:30 do 19 hodin na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích v rámci Festivalu vědy - http://www.festival-vedy.cz/. Vstup zdarma. Program pro vás připravujeme - podívat se budete moci dalekohledy s filtry na Slunce nebo zažít pokus se stavem beztíže, ke kterému bude stačit PET láhev a GoPro kamera se zpomalenými záběry.
V pátek 5. července 2019 bude na oběžnou dráhu kolem Země vysláno spolu s meteorologickou družicí Meteor 2-2 dalších čtyřicet malých družic. Jednou z nich je i družice Socrat-R, na jejímž přístrojovém vybavení se podílely české akademické instituce a firmy.
Přijďte se podívat do expozice programu Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo na Veletrhu vědy. Už zdálky vás upoutá model rentgenové družice Athena s plánovaným startem do vesmíru v roce 2031.
Konsorcium přístroje X-IFU vydalo tiskovou zprávu. Češi budou pro přístroj X-IFU družice Athena Evropské kosmické agentury vyvíjet a vyrábět tzv. Remote Terminal Unit (RTU), který je součástí elektroniky, zodpovědné za kontrolu a řízení teploty uvnitř přístroje a ovládání dalších elektronických a mechanických součástí přístroje. Česká vlajka se tak právem dostala do skupiny států podílejících se na vrcholném výzkumu vesmíru.
Skupina výzkumu exoplanet Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR pod vedením Dr. Petra Kabátha se stala oficiálním členem vesmírné mise PLATO. Jedná se o první přímou českou účast na výzkumu exoplanet.
Dne 17. 6. 2019 pořádá Oddělení klimatologie Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve spolupráci s RUS Copernicus (Research and user suport for sentinel core products) jednodenní seminář zaměřený na přístup k satelitním datům a jejich zpracování.
Zabývající se kosmickým výzkumem, na kterém spolupracuje několik ústavů Akademie věd. Představujeme náš program v necelých dvou minutách.
Koná se 10. května 2019 od 10:30 v budově Akademie věd, Národní 3, Praha 1, v sále č. 205.
Tisková zpráva z 26. dubna 2019.
Česká astronomie a kosmická fyzika právě zažívají velmi důležitý milník. České republice se nedávno podařilo zapojit do mezinárodního konsorcia nejkomplexnějšího vědeckého přístroje, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru.
V lednu 2019 se ČR připojila do mezinárodního konsorcia k vývoji nejkomplexnějšího vědeckého přístroje, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru. Jedná se o velmi citlivý rentgenový detektor X-IFU plánovaný pro družici Evropské kosmické agentury ESA Athena.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy potvrdilo financování projektu „X-IFU Warm Electronics for the ESA L2 X-ray mission Athena – Phase B“, který obsahuje vývoj a dodání elektronické řídící jednotky Remote Terminal Unit přístroje X-IFU (kryogenní rentgenový spektrometr), která bude zajišťovat monitoring a řízení integrovaných obvodů zodpovědných za získávání dat z detektoru X-IFU, měření teploty kryogenního chladicího systému DEWAR a monitoring dalších kritických provozních parametrů přístroje X-IFU.
Uplynulý týden byl tím nejvýznamnějším v rámci Czech Space Year, ostatně proto se také jmenoval Czech Space Week. Hned několik akcí u nás připomnělo 10. výročí vstupu České republiky do ESA. V Kongresovém centru se v úterý konala velká konference za účasti ministra dopravy, generálního ředitele ESA, zástupců vědy, průmyslu i školství. V Brně se ve středu konalo několik akcí na podporu zapojení českých firem do kosmického výzkumu a také pracovní veletrh pro studenty. Po celý týden v Praze probíhal workshop pro studenty a mladé vědecké pracovníky o tom, jak se zapojit do programů a misí ESA, který pořádal program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo.
Připravujeme pro vás stream z workshopu ESA z Ministerstva dopravy - na facebooku Akademie věd a Astronomického ústavu AV ČR. Program na http://workshop.vesmirprolidstvo.cz/.
Při příležitosti výročí 10 let členství ČR v Evropské kosmické agentuře (ESA) se bude 12.–15. listopadu 2018 konat workshop „10 years of the Czech Republic in ESA“.
Dva ústavy Akademie věd - Astronomický ústav a Ústav fyziky atmosféry - se sešly společně se Vzdělávací kanceláří Evropské kosmické agentury ESERO na Festivalu vědy a seznamovaly školáky, studenty i širokou veřejnost s projekty v rámci programu Vesmír pro lidstvo Strategie AV21. Přišlo na 16 000 návštěvníků, děkujeme za váš zájem!
Podívejte se na krátkou prezentaci, která náš program Strategie AV21 shrnuje. Málo slov, zato pěkné obrázky a jste do minuty hotovi.
V knize najdete přehled vědeckých aktivit v rámci našeho programu Vesmír pro lidstvo, ale také spoustu zajímavostí a historických souvislostí. Na fotografii koordinátor kosmických aktivit Akademie věd v rámci programu Vesmír pro lidstvo - Strategie AV21 profesor Petr Heinzel z Astronomického ústavu AV ČR (vpravo) s knihou a s Vladimírem Remkem, který je v knize také uveden. Kde - Hvězdárna a planetárium Brno. Kdy - 7. března 2018 při příležitosti 40. výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru.
Představujeme velmi úspěšný podíl Akademie věd České republiky na realizaci vědeckých přístrojů pro velký projekt Evropské kosmické agentury (ESA) – sondu Solar Orbiter, která v roce 2019 zamíří ke Slunci a jejíž mise bude znamenat zásadní posun ve výzkumu naší nejbližší hvězdy. Účast Akademie věd ČR na projektu Solar Orbiter je realizována v rámci programu „Vesmír pro lidstvo“ Strategie AV21. O českém podílu na přístrojích STIX, RPW, METIS a SWA, jejichž letové kusy byly úspěšně předány do ESA, se dnes 19. července 2017 uskutečnila tisková konference.
Špičková česká elektronika bude napájet dvě vesmírné mise Evropské kosmické agentury. Po sedmiletém vývoji dodali pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s kroměřížskou firmou CSRC plně funkční zařízení pro sondu Solar Orbiter, která bude v roce 2019 vypuštěna do vesmíru a po dvou letech se dostane do nejtěsnější blízkosti Slunce v historii, kde bude zkoumat například jevy doprovázející nebezpečné výrony sluneční hmoty do volného vesmíru. Sonda JUICE zamíří k Jupiteru, kde bude zkoumat prostředí ledových měsíců této největší planety Sluneční soustavy. Obě aktivity byly financovány z vědeckého programu ESA-PRODEX pod záštitou českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva dopravy a jsou součástí kosmických aktivit v rámci programu Akademie věd Strategie AV21.
Akademie věd schválila nový program v rámci Strategie AV21 nazvaný „Vesmír pro lidstvo“. Programu se účastní několik ústavů Akademie věd, přičemž Astronomický ústav AV ČR je koordinátorem. V rámci projektu se pracovníci ústavu budou mimo jiné spolupodílet na realizaci několika významných kosmických sond Evropské kosmické agentury ESA.