Zahlavi

O projektu Vesmír pro lidstvo

Naše cíle

Cílem výzkumného programu Vesmír pro lidstvo je posílit zapojení Akademie věd České republiky do kosmického výzkumu, včetně vazeb na průmysl, a jeho propagace ve společnosti.

Program Vesmír pro lidstvo na jednom slidu (CZ) (.pdf)
Program Vesmír pro lidstvo na jednom slidu (EN) (.pdf)
Plakát projektu Vesmír pro lidstvo – rok 2024  (.pdf)
Program Vesmír pro lidstvo - prezentace (.pdf)
Minibrožura projektu k tisku, verze 2024 (.pdf)

VESMÍR PRO LIDSTVO - program Strategie AV21 zabývající se kosmickým výzkumem, na kterém spolupracuje několik ústavů Akademie věd. Představujeme náš program v necelých dvou minutách.

Program Vesmír pro lidstvo posiluje zapojení AV ČR do kosmického výzkumu. Využívá přitom synergie mezi pracovišti AV ČR, spolupráci s průmyslem a univerzitami. Výzkumné zaměření odráží vědecké cíle hlavních vesmírných misí Evropské kosmické agentury (ESA) a dalekohledů Evropské jižní observatoře (ESO), zahrnující výzkum Slunce a Sluneční soustavy, Země a jejího okolí, hvězd a exoplanet, galaxií, astronomii gravitačních vln, rentgenovou a rádiovou astronomii i vývoj nových kosmických technologií a vědeckých přístrojů. Snažíme se o maximální využití našeho členství v mezinárodních vědeckých organizacích a pomáháme realizovat plnohodnotnou účast ČR na prvotřídních projektech týkajících se výzkumu vesmíru, stejně jako posílit rychle se rozvíjející národní kosmický program. Vývoj hardwarového vybavení pro kosmické vědecké přístroje má významný aplikační potenciál v průmyslu inovativních technologií a umožňuje rozvoj špičkových technologií v ČR. Součástí programu jsou také celospolečenská témata zabývající se trvale udržitelným rozvojem lidstva. Výzkumný program propojuje odborníky napříč vědními oblastmi v jedné společné platformě, která umožňuje rozvíjet a vytvářet nové spolupráce. V odborném týmu se nachází ústavy s největší tradicí kosmického výzkumu v ČR stejně jako ústavy, které využijí svých znalostí a technologií k novým zapojením do kosmických projektů.

Cíle programu

Hlavním zaměřením výzkumného programu Vesmír pro lidstvo je posilovat účast Akademie věd České republiky v rychle se rozvíjejícím kosmickém výzkumu a aktivitách spojených s využíváním kosmického prostoru. Cílem projektu je maximálně využít našeho členství v mezinárodních vědeckých organizacích, jakými jsou Evropská kosmická agentura ESA a Evropská jižní observatoř ESO, a umožnit plnohodnotnou účast ČR na významných vesmírných projektech stejně jako posílit rozvíjející se národní kosmický program. Podpora vývoje hardwarového vybavení pro kosmické mise a astronomické observatoře má významný aplikační potenciál v průmyslu inovativních technologií, se kterým plánujeme v rámci projektu vytvořit úzké vazby. Nedílnou součástí projektu je pak propagace kosmického výzkumu a astronomie odborné i široké veřejnosti a také spolupráce se státní správou.

Zúčastněná pracoviště na programu Vesmír pro lidstvo

Astronomický ústav AV ČR (ASU)
Ústav fyziky atmosféry AV ČR (ÚFA)
Fyzikální ústav AV ČR (FZU)
Ústav fyziky plazmatu AV ČR (ÚFP)
Ústav jaderné fyziky AV ČR (ÚJF)
Ústav přístrojové techniky AV ČR (ÚPT)
Ústav termomechaniky AV ČR (ÚT)
Psychologický ústav AV ČR (PSÚ)
Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR (ÚFCH-JH)
Ústav výzkumu globální změny AV ČR - Czech Globe (ÚVGZ)
Geofyzikální ústav AV ČR (GFÚ)
Mikrobiologický ústav AV ČR (MBÚ)

Spolupracující partneři

Mezinárodní: Evropská kosmická agentura ESA, NASA, Francouzská kosmická agentura CNES

Státní správa: Ministerstvo dopravy, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Pražský inovační institut, Ministerstvo životního prostředí

Výzkumné instituce: Matematicko-fyzikální fakulta UK, Masarykova univerzita v Brně, České vysoké učení technické, Hydronaut Project, Vysoké učení technické, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Český hydrometeorologický ústav

Průmysloví partneři: Česká vesmírná aliance, Elya (Praha), Crytur, s. r. o. (Turnov), Frentech Aerospace (Brno), L. K. Engineering (Brno), SAB Aerospace (Brno), Universal Scientific Technologies, G. L. Electronics (Brno), CSRC (Kroměříž), esc Aerospace (Praha)

Popularizace: Vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury ESERO, Česká astronomická společnost, Planetum - Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy

Média: Československý časopis pro fyziku

Kontakty

Koordinátor výzkumného programu
RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D.
Astronomický ústav AV ČR
Tel.: 226 258 428
E-mail: jiri.svoboda@asu.cas.cz

Popularizace a propagace výsledků
Pavel Suchan
Astronomický ústav AV ČR
Tel.: 323 620 124, 226 258 411, 737 322 815
E-mail: pavel.suchan@asu.cas.cz, suchan@astro.cz

Časté dotazy

Je Česká republika a čeští astronomové/astrofyzici pro kolegy z Evropy či zbytku světa silným partnerem?

Česká astronomie obecně má ve světě velmi dobré jméno, o což se zasloužily generace našich významných astronomů včetně řady současných. Nezapomínejme také, že v Čechách působily takové osobnosti jako Johannes Kepler, Tycho Brahe nebo Albert Einstein. Jako obor základního výzkumu v oblasti astronomie a astrofyziky máme ve světě solidní postavení a spolupracujeme se špičkovými světovými institucemi a univerzitami.

Strategie AV21

Na této webové stránce jsou soustředěny všechny informace týkající se Strategie Akademie věd AV21. Jsou zde základní dokumenty, v nichž byla Strategie AV21 formulována a představena veřejnosti i podrobné informace o aktualitách, plánovaných akcích a výstupech jednotlivých výzkumných programů i jejich odezvách v médiích.