12. 03. 2024
Černé díry představují příležitost, jak zkoumat fyziku v extrémně silném gravitačním poli. Hmota nabalující se na černé díry se před svým dopadem zahřívá na velmi vysoké teploty a vyzařuje intenzivní rentgenové záření. ...
11. 03. 2024
V tomto roce nás čeká start dvou družic, které budou společně vyneseny na oběžnou dráhu, aby vůči sobě udržovaly formaci s přesností na pár milimetrů a vytvořily tak umělé zatmění Slunce. ...
08. 03. 2024
You are cordially invited to our regular czechLISA meeting, which will take place on the 11th of March, 2024 at the: Adéla Kochanovská large lecture hall (SOLID21) Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences Pod vodárenskou věží ...
26. 02. 2024
Evropská kosmická agentura (ESA) vypustí k Venuši sondu EnVision, která bude pomocí optických, spektrálních a radarových přístrojů mapovat povrch a atmosféru druhé planety Sluneční soustavy. ...
08. 02. 2024
Program Vesmír pro lidstvo výrazným způsobem propojuje ústavy zaměřené na základní kosmický výzkum s technicky zaměřenými ústavy, které tak mohou participovat na technologicky prvotřídních vesmírných projektech. ...
07. 02. 2024
Náš program pokračuje dál s původním názvem, ale s rozšířenou strukturou především o nová témata. Takto budeme pracovat až do roku 2028. A vy můžete být u toho, například prostřednictvím tohoto webu nebo odběrem našeho Newsletteru - https://www. ...
Solar Orbiter ke Slunci

Tato vědecká mise Evropské kosmické agentury (ESA) je součástí programu pod názvem Cosmic Vision (2015-2025) jako mise střední velikosti (M-class). Byla potvrzena k realizaci v roce 2011 a její start je nyní plánován na rok 2020.

Juice k Jupiteru

JUICE byla Evropskou kosmickou agenturou vybrána v květnu 2012 jako první z nejvýznamnější kategorie "velkých" (L-class) misí evropského programu Cosmic Vision. Její předpokládaný start je v roce 2022 a přílet k planetě Jupiter v roce 2030.

Athena zkoumající rentgenový vesmír

ATHENA představuje velkou misi Evropské kosmické agentury (ESA) určenou ke zkoumání horkého a energetického vesmíru. Díky své mimořádné prostorové a spektrální citlivosti bude schopná studovat velmi vzdálené objekty, odkud k nám záření letí mnoho miliard let.

Proba 3 - technologická mise

Česká republika se významně podílí na projektu vesmírného koronografu ASPIICS na palubě mise PROBA-3. Tato mise ESA je věnována demonstraci technologie letu ve formaci a je složena ze dvou satelitů.

ExoMars

Sonda ExoMars je společnou misí Evropské kosmické agentury ESA a ruské kosmické agentury Roskosmos určená k hledání stop života na planetě Mars.

TARANIS

Hlavním posláním francouzské družice TARANIS (Tool for the Analysis of Radiation from lighNIng and Sprites) bude studium atmosférických výbojů mezi troposférou a ionosférou, zejména tzv. výbojů typu „sprite“ a pozemních gama záblesků.

Česká optika ve vesmíru

Tým výzkumníků Výzkumného centra speciální optiky a optoelektronických systémů TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR se již řadu let v   rámci mezinárodních konsorcií podílí na vývoji a realizaci družicových i pozemních přístrojů pro výzkum kosmu.

České dozimetry ve vesmíru

ÚJF jako jeden z členů týmu je zodpovědný za přípravu a analýzu pasivních detektorů, které jsou, společně se zařízeními ostatních účastníků, umístěny na 11 místech uvnitř evropského modulu Columbus.

Gravitační vesmír - LISA

Období “gravitační astronomie” začalo detekcí prvního binárního systému černých děr pomocí pozorování LIGO GW150914. Další velkou událostí této éry bylo pozorování GW170817, během kterého byla díky spolupráci observatoří LIGO a VIRGO detekováno sloučení dvou neutronových hvězd.

Nové přístroje pro kosmický výzkum

Vývoj nových přístrojů pro kosmický výzkum začíná účastí v mezinárodních vědeckých konsorciích připravovaných vesmírných projektů, pokračuje vývojem prototypů v souladu s vědeckým zadáním vesmírné mise a končí výrobou přístroje realizovanou ve spolupráci se specializovanými firmami.

Projekt Vesmír pro lidstvo

Výzkumný program Akademie věd Vesmír pro lidstvo je zaměřen na posílení spolupráce mezi vědeckou komunitou a technickými týmy při vývoji a testování nových technologií kosmického výzkumu, zejména družicových přístrojů pro astronomická pozorování, která jsou klíčovým prvkem na cestě k hlubšímu porozumění fyzikální podstatě hmoty.

Strategie AV21

Na této webové stránce jsou soustředěny všechny informace týkající se Strategie Akademie věd AV21. Jsou zde základní dokumenty, v nichž byla Strategie AV21 formulována a představena veřejnosti i podrobné informace o aktualitách, plánovaných akcích a výstupech jednotlivých výzkumných programů i jejich odezvách v médiích.