Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Sun Mar 11 21:40:06 CET 2018

Podívejte se na krátkou prezentaci, která náš program Strategie AV21 shrnuje. Málo slov, zato pěkné obrázky a jste do minuty hotovi.

Fri Mar 09 00:32:11 CET 2018

V knize najdete přehled vědeckých aktivit v rámci našeho programu Vesmír pro lidstvo, ale také spoustu zajímavostí a historických souvislostí. Na fotografii koordinátor kosmických aktivit Akademie věd v rámci programu Vesmír pro lidstvo - Strategie AV21 profesor Petr Heinzel z Astronomického ústavu AV ČR (vpravo) s knihou a s Vladimírem Remkem, který je v knize také uveden. Kde - Hvězdárna a planetárium Brno. Kdy - 7. března 2018 při příležitosti 40. výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru.

Mon Jul 17 18:01:00 CEST 2017

Představujeme velmi úspěšný podíl Akademie věd České republiky na realizaci vědeckých přístrojů pro velký projekt Evropské kosmické agentury (ESA) – sondu Solar Orbiter, která v roce 2019 zamíří ke Slunci a jejíž mise bude znamenat zásadní posun ve výzkumu naší nejbližší hvězdy. Účast Akademie věd ČR na projektu Solar Orbiter je realizována v rámci programu „Vesmír pro lidstvo“ Strategie AV21. O českém podílu na přístrojích STIX, RPW, METIS a SWA, jejichž letové kusy byly úspěšně předány do ESA, se dnes 19. července 2017 uskutečnila tisková konference.

Wed May 24 23:08:00 CEST 2017

Špičková česká elektronika bude napájet dvě vesmírné mise Evropské kosmické agentury. Po sedmiletém vývoji dodali pracovníci Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s kroměřížskou firmou CSRC plně funkční zařízení pro sondu Solar Orbiter, která bude v roce 2019 vypuštěna do vesmíru a po  dvou  letech  se dostane  do nejtěsnější blízkosti Slunce v historii, kde bude zkoumat například jevy doprovázející nebezpečné výrony sluneční hmoty do volného vesmíru. Sonda JUICE zamíří k Jupiteru, kde bude zkoumat prostředí ledových  měsíců  této největší planety Sluneční soustavy. Obě aktivity byly financovány z vědeckého programu ESA-PRODEX pod záštitou českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva dopravy a jsou součástí kosmických aktivit v rámci programu Akademie věd Strategie AV21.

Sun Mar 05 17:45:00 CET 2017

Akademie věd  schválila nový program v rámci Strategie AV21 nazvaný „Vesmír pro lidstvo“. Programu se účastní několik ústavů Akademie věd, přičemž Astronomický ústav AV ČR je koordinátorem. V rámci projektu se pracovníci ústavu budou mimo jiné spolupodílet na realizaci několika významných kosmických sond Evropské kosmické agentury ESA.