Zahlavi

Základní informace

Umělecké zobrazení satelitu TARANISHlavním posláním francouzské družice TARANIS (Tool for the Analysis of Radiation from lighNIng and Sprites) bude studium atmosférických výbojů mezi troposférou a ionosférou, zejména tzv. výbojů typu „sprite“ a pozemních gama záblesků, které nejsou dosud uspokojivě vysvětleny a souvisí s urychlováním elektronů na vysoké energie. Na základě současného měření v oblasti nízkofrekvenčních vln, radiových vln, v oblasti infračerveného, optického, ultrafialového, rentgenového a gama záření a měření energetických elektronů se předpokládá rozšíření našich poznatků o těchto dosud jen částečně prozkoumaných jevech. Start sondy je plánován na rok 2019. Více na http://okf.ufa.cas.cz/taranis/ a  http://okf.ufa.cas.cz/blesky/.

Český podílem na projektu je vývoj přístroje, označeného IME-HF, který je určen pro širokopásmové měření elektromagnetických vln o kmitočtech od několika kHz až do 37 MHz. Skládá se ze dvou výklopných elektrických antén s předzesilovači a analyzátoru. Analyzátor byl vyvinut v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Antény byly vyvinuty v laboratoři LPC2E Orleans, Francie. Úkolem přístroje bude

  • zkoumat elektromagnetické signály, které jsou buzené elektrickými výboji mezi troposférou a ionosférou
  • detekovat vnitrooblakové výboje
  • zkoumat elektromagnetické signály spojené s vysypáváním částic do atmosféry nebo s jejich urychlováním na relativistické energie
  • mapovat globální výskyt přírodních a umělých vysokofrekvenčních vln


Členové českého týmu Radek Lán (vlevo) a Luděk Uhlíř (uprostřed) při testování analyzátoru před uzavřením vakuové teplotní komory.


Předávací testy analyzátoru IME-HF společně s palubním počítačem MEXIC v LPC2E Orléans.


Analyzátor připevněný k vibrační stolici.


Konfigurační paměti se jmény a vzkazy účastníků soutěže Pošlete vzkaz skřítkům označují bílé šipky.


Společné testy analyzátoru IME-HF s elektrickými anténami v čistých prostorách laboratoře LATMOS,Guyancourt u Paříže.

Aktuálně:

24. listopadu 2020
Ohlédnutí za TARANIS

Podívejte se na reportáž České televize v pořadu Věda24. Ohlédnutí za zničenou sondou TARANIS, vystupuje mimo jiné také profesor Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Nahrávka.

18. listopadu 2020
Co se stalo? Lidská chyba nebo porucha během letu?

Vysvětlení, co se stalo při startu rakety Vega, která měla vynést na oběžnou dráhu družici TARANIS, popisuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře na stránkách Technetu.
Celý článek zde.

17. listopadu 2020
Družice TARANIS se na oběžnou dráhu nedostala

Bohužel kosmický výzkum přináší i špatné zprávy. Po úspěšném startu nosné rakety VEGA 5, která měla na své palubě vynést francouzskou družici TARANIS, došlo k selhání posledního stupně rakety AVUM. Poslední stupeň nedosáhl požadované výšky. Společnost Arianespace potvrdila, že mise nosné rakety Vega (VV17) a obě družice, které měla vynést na oběžnou dráhu (TARANIS a SEOSAT-Ingenio), byly ztraceny. Je to velká škoda pro evropskou kosmonautiku a pro českou vědu, na TARANIS se podíleli  čeští vědci, viz. https://www.vesmirprolidstvo.cz/cs/aktuality/Sonda-TARANIS-zamiri-prozkoumat-skrytou-tvar-bouri-z-obezne-drahy/.  Video ze startu nosné rakety s družicemi je na https://taranis.cnes.fr/fr/live-taranis-vous-allez-avoir-le-coup-de-foudre, start je kolem 18. minuty.

12. listopadu 2020
Sonda TARANIS zamíří prozkoumat skrytou tvář bouří z oběžné dráhy

Výzkum skřítků, obřích výtrysků, světelných kruhů i záření gama nad bouřkovými oblastmi na Zemi – takový je úkol družice TARANIS. Start je naplánován na noc ze 16. na 17. listopadu z kosmodromu Kourou ve francouzské Guyaně. Po patnácti letech příprav tak konečně bude možné nahlédnout do skryté tváře bouří z oběžné dráhy Země. Na palubě sondy jsou i dva české přístroje a stovka vzkazů pro skřítky.
Celá tisková zpráva zde.

TARANIS - ionosférické jevy nad bouřkovými oblastmi