Zahlavi

Základní informace

Juice k Jupiteru

JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) byla Evropskou kosmickou agenturou vybrána v květnu 2012 jako první z nejvýznamnější kategorie "velkých" (L-class) misí evropského programu Cosmic Vision. Její předpokládaný start je v roce 2022 a přílet k planetě Jupiter v roce 2030. Ústav fyziky atmosféry AV ČR nás zastupuje v užším šestičlenném vedení jednoho z připravovaných vědeckých přístrojů této sondy. S kolegy ze švédského ústavu kosmické fyziky a dalších čtyř evropských vědeckých institucí zodpovídá za koordinaci vývoje a stavby přístroje RPWI (Radio and Plasma Waves Investigation) a za přípravu jeho měření. Účast na tomto kosmickém projektu tak pro nás znamená především možnost navrhnout nová měření v nesmírně zajímavém systému měsíců planety Jupiter.

Odborníci Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dále vyvíjejí modul pro měření vln o frekvencích pod 20 kHz, což je digitální vlnový analyzátor integrovaný do přístroje RPWI. Modul bude analyzovat signály z elektrických a magnetických antén a obsahuje digitální obvody určené k důkladnému palubnímu zpracování měřených dat. Je totiž třeba co nejlépe využít velmi omezený objem dat, která budeme moci přenést od Jupiteru na Zemi. Hlavním vědeckým cílem našeho modulu je přinést nové poznatky o elektromagnetických vlnách šířících se v plazmatu v okolí Jupiteru a jeho měsíců, především měsíce Ganymed. Můžeme tak využít zkušenosti našeho týmu z práce na analýze dat předchozích meziplanetárních sond (např. sondy Cassini k planetě Saturn) a vědeckých družic Země, počínaje řadou družic Magion. Více na http://okf.ufa.cas.cz/juice/.

Dalším českým příspěvkem k přístroji RPWI je opět zdroj, který bude poskytovat požadovaná napětí jednotlivým subsystémům. Vývoj tohoto zdroje je úkolem techniků z Astronomického ústavu AV ČR, jehož pracovníci jsou též součástí konsorcia vědců a techniků z 25 institucí v 9 zemích, kteří se na přípravě přístroje RPWI podílejí. Naše týmy tak mohou spolupracovat s nejlepšími evropskými a světovými vědeckými institucemi na tomto zatím největším projektu robotického kosmického výzkumu, kterého se česká věda účastní.

Prototyp českého modulu, který bude na palubě sondy JUICE analyzovat signály z elektrických a magnetických antén.

Prototyp českého modulu, který bude na palubě sondy JUICE analyzovat signály z elektrických a magnetických antén.

JUICE – Napájecí zdroj (v popředí) v sestavě s palubním počítačem a vysokofrekvenčním analyzátorem radiového spektra v Institutu kosmické fyziky v Uppsale

JUICE – Napájecí zdroj (v popředí) v sestavě s palubním počítačem a vysokofrekvenčním analyzátorem radiového spektra v Institutu kosmické fyziky v Uppsale

JUICE LVPS Flight Model Unit

JUICE LVPS Flight Model Unit

LVPS Engineering Models C D

LVPS Engineering Models C D

 Sonda JUICE

Sonda JUICE

Sonda JUICE u Jupiterova měsíce Europa - představa

Sonda JUICE u Jupiterova měsíce Europa - představa

Aktuálně:

3. května 2023
Držte spolu s námi palce sondě JUICE

Sonda JUICE Evropské kosmické agentury (ESA), na které se Astronomický ústav AV ČR také podílí a která před dvěma týdny vyrazila k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, má potíže s vysunutím své nejdelší antény. Závadu se snaží odstranit spolu s vědci řídící středisko v německém Darmstadtu. Na vině je nejspíš zaseknutý malý kolíček, uvedla ESA 28. dubna ve svém prohlášení. Anténa RIME (Radar for Icy Moons Exploration, Radar pro průzkum ledových měsíců) bude po vysunutí měřit 16 metrů. Ze snímků z monitorovací kamery je patrné, že se anténa každým dnem vysouvá o něco víc, uvedla ESA. Teď dosahuje asi třetiny zamýšlené délky.

Dipólová anténa podpovrchového radaru RIME, vyrobená německou firmou SpaceTech, má být tvořena dvěma osmimetrovými symetrickými monopóly. Každý z nich je složen na čtyři segmenty, které se měly brzo po startu na povel z Darmstadtu  rozložit do plné délky. To se zatím nepodařilo, otevřely se jen vnější části obou monopólů. Pokus o rozložení zbylých tří segmentů jednoho z monopólů zatím selhal, ale na záběrech z palubní kamery jsou vidět jejich malé posuny, například při rozložení desetimetrového ramene s dalšími anténami, z nichž tři jsou připojeny k českému analyzátoru. Z toho je zřejmé, že by mělo stačit málo, aby se anténa plně rozložila. Další pokusy o rozložení obou monopólů antény radaru RIME budou postupně zahrnovat otočení složené antény na sluncem ozářenou stranu sondy, kde dojde k jejímu zahřátí na teploty okolo bodu varu. Zatím je anténa ve stínu, kde je její teplota na méně než -100 stupních. Tyto operace budou zahrnovat i náhlé pohyby sondy, které by mohly lehce zaseknuté segmenty uvolnit. Mezitím bude probíhat i rozkládání dalších antén a další testy ostatních přístrojů, včetně toho našeho.
Odkaz na video z testů otevírání antény.

26. dubna 2023
Český analyzátor na sondě k ledovým měsícům Jupiteru se již ozval

V pátek 14. dubna ve 14:14 středoevropského letního času z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně úspěšně odstartovala meziplanetární sonda JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) na svou dlouhou cestu k planetě Jupiter a jejím ledovým měsícům. Sonda se již záhy po startu přihlásila řídícímu středisku Evropské vesmírné agentury v německém Darmstadtu a rozvinula své obrovské sluneční panely. Během postupných testů sondy se minulý týden ozval i přístroj pro měření radiových a plazmových vln, na němž se významně podílí česká Akademie věd. Vědci a technici z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Astronomického ústavu AV ČR byli součástí týmu, který řídil zapínání přístroje. V pátek 21. dubna v 16:30 pak český analyzátor úspěšně zaznamenal řízené vyklopení ramene s magnetickými čidly.
Celá tisková zpráva zde.

17. dubna 2023
Start sondy JUICE a český podíl na této misi

Po jednodenním odkladu kvůli počasí sonda JUICE 14. dubna odstartovala. Podívejte se na reportáž České televize ze startu a rozhovory s Radkem Lánem a Ondřejem Santolíkem z Ústavu fyziky atmosféry a také s Jaroslavem Laifrem z Astronomického ústavu AV ČR. Tato pracoviště Akademie věd vtiskla sondě českou účast.
Vše v archívu České televize https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/223411058280414/, od 10:40.

13. dubna 2023
Start odložen

Start byl na poslední chvíli odložen z důvodu vysokého rizika blesků na 14. dubna 14:14 našeho času.
Záznam dnešní diskuze je zde.

11. dubna 2023
Start k ledovým měsícům Jupiteru

Na čtvrtek 13. dubna ve 14:15 středoevropského letního času (SELČ) je naplánován start obří meziplanetární sondy JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). Sonda se vydá na osm let dlouhou cestu k planetě Jupiter a jejím ledovým měsícům. Na prvním z velkých projektů programu Cosmic vision Evropské vesmírné agentury (ESA) se významně podílí i česká Akademie věd. Nabídneme komentovaný živý přenos ze startu sondy ve spolupráci Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, Astronomického ústavu AV ČR, programu Vesmír pro lidstvo Strategie AV21 a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Více v tiskové zprávě Akademie věd..

31. března 2023
Sonda JUICE k Jupiteru s českou účastí připravena ke startu

Na 13. dubna letošního roku je naplánováno vypuštění sondy ESA - JUICE, na které se významně podílejí i čeští vědci a průmyslové podniky. Sonda JUICE odstartuje z Evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně na raketě Ariane 5.
Více v tiskové zprávě MŠMT.

9. února 2023
Sonda JUICE se vydá na kosmodrom Kourou

7. února 2023 se ve francouzském Toulouse balilo. Nebyl to náklad ledajaký, ale evropská meziplanetární sonda JUICE. Sonda se teď vydá letecky do místa svého startu - na kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně. Z tohoto kosmodromu vystartuje v dubnu vstříc své sedmileté cestě k planetě Jupiter. Pro Českou republiku je tahle mise ještě o něco zajímavější. Jeden měřící systém pro analýzu nízkofrekvenčních elektromagnetických vln se totiž vyvíjel v Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. A tenhle přístroj zase napájí zdroj z Astronomického ústavu AV ČR. Na přípravě sondy se podílel také Ústav přístrojové techniky AV ČR. Opět významná česká stopa ve špičkovém výzkumu Sluneční soustavy a to nás moc těší.
Více zde.

23. dubna 2021
Start sondy k ledovým měsícům Jupiteru zpozdil covid-19

Pandemie zasáhla i do startu sondy JUICE (JUpiter ICy moon Explorer). Náročná příprava tohoto největšího současného vědeckého projektu Evropské kosmické agentury se zpozdila téměř o tři měsíce a už nyní je jasné, že sonda nebude připravena pro původní start v červnu příštího roku, ze kterého by po gravitačních manévrech u Země, Venuše a Marsu bylo možné sondu k Jupiteru dopravit v roce 2030.
Více zde.